Vítejte na stránkách mapujících výskyt hub v mikroregionu Podhostýnsko

 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod
 • Úvod

Pěší Turistika

Turistických tras kam jít, je tu opravdu dost. Pro mě je povětšinou výchozím bodem rozcestník Pod Lysinou, i když to zní vcelku nelogicky, protože je, dá se říct uprostřed lesa. (cesta k rozcestníku je kupříkladu z Holešova cca 6 Km, z Přílep pak necelých 5 Km a z Rusavy 4 Km . Ale od tohoto rozcestníku se můžete vydat do mnoha směrů. Samozřejmě si můžete jako výchozí bod vybrat cokoli jiného.

1.Turistická trasa Holešov-Rusava

Z Holešova se můžeme vydat pěšky do Žop po červené TZ, nebo se posunout autobusem do Přílep a po modré přes Hrad po již zmiňovaný rozcestník Pod Lysinou. Odsud po modré s červnou na Stiborové boudy. Poté po červené do Rusavy Kino. Nebo jít druhou variantou od rozcestníku Pod Lysinou po žluté TZ k rozcestníku pod Javorčím a z něj na Rusavu kino po modré TZ. Tak jak tak, vždy skončíte na Rusavě. Zde jezdí busy do Holešova a Bystřice pod Hostýnem. Trasa není až tak náročná, ale místy je zde značné stoupání. Celá trasa z Holešova je zhruba 10 Km. Navíc máte možnost se občerstvit v Holešově a pak i na Rusavě.

2.Turistická trasa Rusava-Bystřice pod Hostýnem

Navazuje na předchozí trasu. Takže trasy můžete spojit. Z Rusavy kino se vydáme po modré TZ na Skalný. Po cestě máme Muzeum Rusavy, tak se klidně zastavte. Ze Skalnýho se vydáme na Bukovinu a pod Valy, kde se rozhodneme zda se ještě kousíček vyšplháme k Hostýnku, a nebo sejdeme již do Bystřice pod Hostýnem po červené TZ. Tato cesta je poměrně frekventovaná. Trasa je dlouhá podobně jako přecdchozí. Takže pokud je propojíte ujdete už cca.20 Km. Z Bystřice jezdí vlaky i autobusy. A stejně jako v předchozím případě se je, kde se občerstvit.

3. Turistická trasa Holešov-Hrad Lukov

Tato cesta je již trošičku náročnější a opustíme i náš mikroregion. Z Lysiny, na kterou se dostanem např. z Holešova či Rusavy půjdeme opět po žluté TZ Pod Javorčím, poté pomodré u Dubu, odtud Pod Ondřejovskem (poblíž je několik studánek) následuje zelená k Lukovskému polesí. Jak už název napovídá blížíme se k Lukovu. U obrázku se vydáme po naučné stezce, která nás zavede až na hrad Lukov. Cesta je zhruba 20 Km. A na zvolené trati se mimo studánek, není, kde občerstvit až na hradě. Respeketive je, ale jen na začátku v Holešově, nebo na Rusavě. Z hradu pak vede cesta do Lukova a Frýštáku. Ale pokud je sezóna růstu hub, troufnu si říct, že trasu nedokončíte, protože budete mít za chvíli plný košík a vrátite se do některé z bližších obcí odkud jezdí autobusy. Tuto trasu jsem zařadil hlavně proto, že je tu jediný pěkný hrad v okolí, ale bohužel již mimo Podhostýnsko, kterým jdeme jen okrajově.

4.Turistická trasa Bystřice pod Hostýnem-Rajnochovice

Zde již zvolíme jako výchozí bod Bystřici pod Hostýnem. Šlo by i od zmiňované Lysiny, ale zde pár kilometrů ubereme (ale nemusíme). Můžete se nechat vyvést busem na Hostýnek, nebo se projít, vaše volba. Z Hostýnku do Chvalčova lesní školka. Od ní po žluté TZ přes Kozlůvky a Pod Kyčerou až na Tesák. A od Tesáku vede červená TZ až do Rajnochovic, kde jezdí vlak. Druhou možností jak dojít je přes rozhlednu Kelčský Javorník, a to buď opět z Bystřice pod Hostýnem, nebo se ještě o zastávku posunout a jít z Loukova, odkud vede na rozhlednu zelená TZ. A od rozhledny vede žlutá k rozcestníku Pod černou Bařinou. Odsud na Rosošné a jsme v Rajochohovicích. Kelčský Javorník je poměrně vytěžovanou rozhlednou a vládne zde čilí turistický ruch.

Kam dál?

Vybral jsem poměrně blízké lokace max, kolem 20 km, tak abychom moc nepřekročili zmiňovaný mikroregion Podhostýnsko. Možností máte spoustu, kdo si troufá může dojít až do Valašského Meziříčí či Vsetína, ale to už se opravdu pěkně projdete (-: Přeji šťastnou cestu.